Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o wielkim Holendrze

Redakcja
W sobotę wspominać będziemy Jana Druyffa, dzięki któremu powstało w Słupsku Hospicjum Miłosierdzia Bożego.

Holenderski fundator

Holenderski fundator

Inicjatorem i w części fundatorem słupskiego Hospicjum Miłosierdzia Bożego (przekazał na jego utworzenie 3 mln zł) był Holender Jan Druyff. Przedsiębiorca trafił na ziemię słupską, zakładając firmę Agro East Europe gospodarując na popegeerowskiej ziemi w Łupawie. Trzy lata od założenia hospicjum, w listopadzie 2000 roku, Jan Druyff zmarł na raka. Miał 51 lat.

W tym roku obchodzi ono swoje dziesięciolecie. - W sobotę, 13 października, przed hospicjum zostanie odsłonięta kamienna tablica pamiątkowa poświęcona pomysłodawcy hospicjum Janowi Druyffowi - mówi Teresa Jerzyk, dyrektorka hospicjum.

- Tablica będzie bardzo skromna. Umieścimy na niej tylko krzyż i inicjały J.D. Chciałabym, aby każdy, kto ją zobaczy, zastanowił się, co te inicjały oznaczają i w ten sposób zaciekawił się historią życia tego wielkiego człowieka.

Na uroczystości dziesięciolecia hospicjum pojawi się żona fundatora, siostra, kuzyn oraz jego przyjaciele. Łącznie 12 osób.

Dzień wcześniej, w piątek 12 października, o godz. 19.30, w kościele Mariackim zostanie zorganizowany koncert charytatywny.

Wystąpią na nim słupskie chóry młodzieżowe oraz Słupska Orkiestra Kameralna.

Słupskie hospicjum jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej. Ma 15-osobowy oddział, na którym przebywają pacjenci w ostatniej fazie choroby nowotworowej.

Pobyt w hospicjum jest bezpłatny, NFZ pokrywa 60 procent utrzymania. Pozostałą kwotę Towarzystwo Opieki Paliatywnej musi zdobyć samo.

(MAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza